Kawa miesiąca 01.2019

Rok 2019 rozpoczynamy od wizyty w Meksyku. Kawa El Jaguar pochodzi z Siltepec, położonego w centrum prowincji Chiapas.

Kawa uprawiana jest w górach Sierra Madre, na obszarze, który graniczy z bardzo znanym rezerwatem El Truinfo. Na powierzchni rezerwatu chronione są jedne z najcenniejszych roślin i zwierząt w Ameryce Środkowej m.in.słynny ptak El Quatzal.   

Mikroklimat, który tu panuje : żyzna gleba, odpowiednia wilgotność, wielkości opadów, oraz zacienienie innych drzew pośród których rośnie kawa –  to idealne warunki do jej uprawy. Kawa uprawiana jest przez małych producentów, zbierana jest wyłącznie ręcznie i dostarczana do młyna, gdzie jeszcze tego samego dnia jest przetwarzana.  

Całość projektu prowadzona jest przez Por Mas Café. To wspólne przedsięwzięcie Exportadora de Café California oraz FIRA (instytucja rządu federalnego ds. kredytów rolnych), instytucji rządowych oraz wielu innych sponsorów. Inicjatywa ma na celu zwiększenie plonów, wprowadzenie innowacyjnych metod uprawy kawy i stworzenie zrównoważonych warunków życia dla producentów. Por Mas Café oferuje szkolenia w zakresie nowoczesnych technik uprawy, w tym zwraca szczególną uwagę na edukację zwalczania chorób roślin. Ułatwia dostęp do sadzonek odpornych na choroby, do naturalnych nawozów, certyfikacji, finansowania i edukacji.

Profil sensoryczny : ŚLIWKA, BRZOSKWINIA, MLECZNA CZEKOLADA
Kraj : Meksyk
Lokalizacja : Huila, Acevedo
Producent : Kilku małych producentów
Odmiana : Caturra, Catuai, Bourbon
Obróbka ziaren : Myta
Wysokość : 1.100 – 1.250