Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Nasza kwietniowa kawa miesiąca przebyła długą drogę, prosto z serca lasów deszczowych z prowincji Satipo w regionie Junin. Peru znane jest z dużej ilości bardzo małych gospodarstw nie większych niż 2-3 ha, które w większości zorganizowane są w Kooperatywy.
Nasze ziarna pochodzą z kooperatywy AGRARIA CAFETARELA SATIPO, która została założona 7 listopada 1965 roku w Huancayo. W większości owoce  skupowane są i mieszane ze sobą, ale pracuje się tutaj intensywnie nad tym aby istniała możliwość większej identyfikacji ziaren. Głównym celem kooperatywy jest pozyskanie jak najwyższej jakości ziaren z upraw ekologicznych, edukacja farmerów oraz zgromadzenie jak największej ilości informacji na temat uprawy i zbiorów. Kooperatywa zrzesza głównie miejscowych farmerów z grupy etnicznej Ashaninka, obecnie jest to 525 gospodarstw. 

Zapewnia farmerom dostęp do mokrego młyna, suszarki elektrycznej i przestrzeni na suszenie owoców. Utworzono również program edukacyjny dotyczący poprawy jakości uprawy oraz dotyczący certyfikacji ekologicznej.  Dodatkowo zajmuje się przygotowaniem worków do obrotu w rynku międzynarodowym. 
Peru rozpoczęło oficjalny eksport kawy w 1887 roku i obecnie jest ósmym co do wielkości producentem kawy, a zarazem największym eksporterem certyfikowanej kawy organicznej. Wielkość uprawy ogółem wynosi około 2 mln worków rocznie i kawa stanowi obecnie 5% eksportu ogółem. Pośród kawowców często uprawiane są inne rośliny co w połączeniu z brakiem używania pestycydów oraz chemicznych środków ochrony roślin nadaje kawie wspaniały naturalny smak i aromat. Głównymi odmianami Arabiki  jest Caturra,Catimor i Tipica.

AROMAT: MLECZNE KARMELKI
SMAK: CZERWONE WINOGRONA, KLEMENTYNKA, CZEKOLADA


Kraj : PERU
Region : SATIPO, JUNIN
Kooperatywa : COOPERATIVA AGRARIA CAFETARELA SATIPO Ltda
Proces : HONEY PROCESS
Odmiana : CATTURA, CATIMOR, TIPICA
Wysokość : 1.700 – 2.000  m n.p.m.