Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

KARINDUNDU ma dość osobliwą historię pochodzącą z czasów wojny domowej. W języku Kikuju, nazwa oznacza "opakowane” i nawiązuje do historii o zdrajcy, który zginął we wsi w czasie walki toczącej się o ziemię. Zwłoki zostały zapakowane w worki, aby ukryć ciało. Na szczęście, te wydarzenia nie mają dzisiaj nic wspólnego z jakością kawy produkowanej w małych gospodarstwach i w młynie Karindundu.

W Kenii, drobni rolnicy są zwykle zorganizowani w spółdzielnie, które dysponują swoimi własnymi młynami. Karindundu jest częścią słynnej spółdzielni Barichu, która działa w regionie Nyeri.
Rolnicy dostarczają dojrzałe, ręcznie zbierane owoce, które wrzucane są do kontenerów z wodą na ok. 24h. Po fermentacji kawa jest myta i przepływa przez specjalne kanały. Tutaj następuje selekcja ziaren zanim trafią do suchego młyna. Ciężkie ziarna oznaczane są jako P1, lżejsze jako P2, a te które zupełnie wypłyną na powierzchnię wody zbiera się i przetwarza oddzielnie. W młynie używa się wody źródlanej z Kirigau, którą  ponownie wykorzystuje się do nawadniania drzewek. Ziarna suszone są nadal w łuskach na podwyższonych ekranach zwanych również łóżkami afrykańskimi nawet do 3 tygodni. Wysuszone ziarna transportowane są do suchego młyna gdzie usuwa się im łuski (parchment), oczyszcza i selekcjonuje zanim trafią na co tygodniową giełdę do Nairobi. Karindundu produkuje od 85 do 105 ton ziaren rocznie.

Uprawa kawy w Kenii sięga końca 1880 roku, kiedy to podobno francuscy misjonarze przywieźli ze sobą sadzonki do Taita Hills. Pierwsze zbiory datuje się na 1896 rok w Kiambu. To tutaj kawa znalazła doskonałe warunki klimatyczne i glebowe dzięki którym jakość kaw z Kenii znana i ceniona jest do dziś. Największy obszar uprawy rozciąga się od Kiambu, obrzeża Nairobi aż do zboczy Mount Kenya. Central Kenia - Kiambu, Kirinyaga, Murang'a i Nyeri – produkuje rocznie około 39 tysięcy ton zielonej kawy, co stanowi prawie 70% produkcji krajowej. Inne obszary to Machakos (wschodnia Kenia) i Bungoma (zachodnia Kenia), ale zbiory są znacznie mniejsze.


PROFIL SENSORYCZNY: CZARNA PORZECZKA, MALINA, RÓŻOWY GREJPFRUT. SŁODKA I ZBALANSOWANA

Kraj: KENIA
Region: NYERI (Płd. część Mt.Kenya) 
Koooperatywa: BARICHU
Nazwa Faktorii : KARINDUNDU
Odmiana botaniczna : SL34, SL38
Obróbka ziaren: WASHED/MYTA
Wysokość: 1.700 - 1.800 m.n.p.m
Punkty : 89 pkt.
Zbiór : 2015/2016