Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

DON IGNACIO GUTIRREZ to ceniony farmer, który uprawą kawy zajął się dopiero w 2005 roku. Już po 6 latach Jego kawa zdobyła pierwsze miejsce w konkursie Cup of Excellenece i powtórzyła ten sam sukces w 2013 i 2015 roku.  Wygrane z konkursu pozwoliły Mu na inwestycje w lepszą organizację i rozwój gospodarstwa. Don Ignacio zarządza dwoma farmami LA ROXANITA i LOS POCITOS, na których łącznie rośnie tylko 500 drzewek. 

Nasza kawa miesiąca pochodzi z farmy LA ROXANITA położonej w regionie Chalatenango. Obszar ten znany jest z żyznych, piaszczysto-gliniastych gleb, które mają zdolność do magazynowania wody.

Uprawiana jest tutaj odmiana botaniczna 100% PACAMARA, której owoce zostały poddane obróbce HONEY/miodowej. Proces ten polega na usunięciu wyłącznie skórki z owoców, a na ziarnach nadal pozostaje słodki, miodowy miąższ. W takiej formie ziarna suszą się na słońcu na podniesionych ekranach. Aby za bardzo do siebie nie przywierały, ręcznie są oddzielane.
Proces wymaga ciągłej kontroli, wystarczy chwila nieuwagi i ziarna można przesuszyć lub zbyt wysoka wilgoć spowoduje powstanie grzyba i wtedy kawa nie nadaje się do spożycia. Idealna wilgotność to 10-13 %. Kolejny krok to usunięcie łuski wraz z wyschniętym miąższem.
Tak przygotowane ziarna pakowane są w 35 kg worki i czekają na transport.

Czego możecie się spodziewać w filiżance? W jaśniejszym paleniu korzenno-nugatowy aromat, w smaku bardzo dużo owocowej słodyczy, odświeżająca kwasowość zielonego jabłka, która pojawia się przy spadku temperatury. W espresso słodka, winna kwasowość czerwonych owoców, zbalansowana z wysokim body. Bardzo orzeźwiające, letnie espresso.   


PROFIL SENSORYCZNY : ZIELONE JABŁKO, NUGAT, PIERNIK. SŁODKA I ZBALANSOWANA.


Kraj : SALWADOR
Region : SAN IGNACIO, CHALATENANGO
Właściciel: IGNACIO GUTIERREZ
Farma: FINCA LA ROXANITA
Odmiana botaniczna : 100% PACAMARA
Obróbka ziaren : HONEY PROCESS
Wysokość : 1.400 m n.p.m.
Punkty : 89pkt.
Zbiór : 2015/2016