Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Kawa z Kolumbii najczęściej kojarzy się nam z wizerunkiem kolumbijskiego farmera Juana Valdeza z osiołkiem. Jest to symbol rolników pracujących na andyjskich plantacjach. Carlos Sanchez, twórca tego słynnego wizerunku nie wyobrażał sobie poranka bez kawy.
 
Kolumbia to jeden z największych producentów kawy na świecie. Około 70% upraw odbywa się na dużych i nowoczesnych plantacjach, 30% to nadal małe, tradycyjne gospodarstwa. Prawie dwa miliony ludzi pracuje w przemyśle kawowym, który stanowi 8% budżetu państwa. Kolumbia eksportuje ok.13 milionów worków rocznie, a kolejne 2 miliony konsumowane są w kraju i jest to w większości kawa tak zwanej „drugiej kategorii”. 
 
FINCA EL NARANJO (czyt.naranko) położona jest w departamencie Cauca, niedaleko kolonialnego miasta Popayan. Region znany jest z doskonałych źródeł wody, dzikich zwierząt oraz kaw Specialty, które często zajmują wysokie miejsca podczas krajowych konkursów m.in. w najbardziej prestiżowym Cup of Excellence. Dzięki urozmaiconej rzeźbie terenu występują tutaj zróżnicowane mikroklimaty, przez co kawa dojrzewa i jest zbierana w różnych miesiącach.
Dojrzałe owoce zrywane są wyłącznie ręcznie, a następnie dostarczane do młyna. Spółdzielnie działające na tym terenie wprowadziły program, który pozwala rolnikom na odseparowanie danej partii dostarczonych przez nich owoców od reszty zbiorów. Tym sposobem zachowana jest przejrzystość pochodzenia i na dalszym etapie kawy mogą zostać indywidualnie ocenione. Te które osiągną 80 punktów i więcej klasyfikowane są w segmencie kaw Specialty, a producent ma szansę na otrzymanie większego wynagrodzenia.
Program ten motywuje nie tylko rolników do dbania o jak najlepszą jakość kawy, ale przy okazji przyczynił się do wprowadzenia podobnych praktyk przez inne spółdzielnie działające w kraju.
 
Nad wysoką jakością kolumbijskiej kawy czuwa Narodowa Federacja Producentów Kawy (Federación Nacional de Cafeteros) założona w roku 1927. Organizuje ona prace badawcze, ustala normy jakości kawy i czuwa nad ich przestrzeganiem. Bada rynki i bezpośrednio eksportuje połowę krajowej produkcji ziarna. W miarę możliwości finansowych, dba również o opiekę zdrowotną, edukację i budowę infrastruktury.
 
PROFIL SENSORYCZNY: ANANAS, LIMONKA, WANILIA
 
farma: EL NARANJO
właściciel:  EDILBERTO OROZCO
departament / gmina: CAUCA/POPAYAN
odmiana botaniczna: 100% CASTILLO
obróbka ziaren: WASHED / MYTA
wysokość uprawy:  1.650 m n.p.m.
punkty 89 pkt.
wielkość farmy:  5 ha
ilość drzewek: 20 000