Aby zarządzać subskrypcją, utwórz konto. Ciesz się zawsze wspaniałą kawą!

Get FREE delivery with every subscription!

Organizujemy szereg szkoleń dla partnerów, baristów i miłośników kawy!

Zapraszamy!

We invite you to cooperate with us!

Luksusowe syropy z Francji. Spróbuj
Make up to 45 servings of your favourite drink from one carton!

BACANHA - Sweetly sophisticated accent!

Zapraszamy miłośników kawy i profesjonalnych baristów!

Czy istnieje kawa speciality bez kofeiny?

  • 2 min read

Wiele osób nie wyobraża sobie poranka bez filiżanki kawy, to napar, który potrafi nas rozbudzić i zmotywować do działania. To wszystko za sprawą kofeiny w kawie jakości specialty. Dziś chcielibyśmy skupić się na samej kofeinie i jej działaniu, przy okazji odpowiemy na pytanie, czy istnieją kawy bezkofeinowe.

Czym jest kofeina?

Kofeina to substancja pochodzenia naturalnego, która pobudza organizm, występuje ona w kawie speciality, ale także w herbacie, guaranie czy w ziarnach kakaowca. Wykorzystuje się ją w wielu produktach, jak chociażby w napojach energetycznych. Kofeina może być korzystna dla naszego zdrowia, wspomaga pracę mózgu, ale może też obniżać ryzyko zachorowania na niektóre choroby. Mimo zdrowotnych, właściwości, są osoby, które z różnych względów nie chcą lub nie mogą spożywać kofeiny, to właśnie z myślą o tych osobach powstała kawa bezkofeinowa.

Czym dokładnie jest kawa ziarnista speciality bez kofeiny?

Obecnie na rynku możemy znaleźć dwa rodzaje kaw bezkofeinowych, to kawy pozyskiwane ze zbóż, które naturalnie nie zawierają substancji pobudzających. Drugi rodzaj naparów decaf to kawy speciality bez kofeiny, które poddawane są procesowi dekofeinizacji, czyli usuwania kofeiny.

Pierwsze kawy bezkofeinowe powstawały już w 1906 roku, pierwszym producentem kawy decaf był Ludwig Roselius, który zupełnie przypadkowo odkrył, że ziarna po zamoczeniu w słonej, morskiej wodzie tracą właściwości pobudzające.

Czy w kawie bezkofeinowej z segmentu speciality może być kofeina?

Warto zaznaczyć, że kawa decaf nie jest kompletnie pozbawiona kofeiny. Jako kawę bezkofeinową można określić produkty, których zawartość kofeiny nie przekracza 0.3% masy suchej kawy. A ile kofeiny ma szklanka kawy? Kubek kawy specialty bezkofeinowej zawierają zazwyczaj 2-3 miligramy kofeiny.

Na czym polega dekofeinizacja?

Pierwszy w historii proces dekofeinizacji, który opracował wcześniej wspomniany Ludwig Roselius wykorzystywał solankę i benzen. Niestety, ta substancja chemiczna okazała się rakotwórcza, dlatego też wymyślono inne metody na usunięcie kofeiny z ziaren kawy speciality. Obecnie wyróżniamy trzy metody dekofeinizacji:

  • z użyciem Sugarcane E.A.,
  • z wodą i ekstraktem z zielonej kawy,
  • przy użyciu dwutlenku węgla.

Bezkofeinowa kawa speciality z palarni Java Coffee poddawana jest procesowi Sugarcane E.A. Decaf, czyli naturalnemu procesowi dekofeinizacji.

Jak wygląda proces dekofeinizacji?

Proces dekofeinizacji od Java Coffee, jest stosunkowo prosty. Na sam początek segreguje się ziarna, które zostaną poddane obróbce, następnie kawę specialty się paruje, by rozpocząć proces decaf. Para pozwala otworzyć pory w ziarnach, dzięki czemu kofeina jest uwalniana. Następnie ziarna kawowca umieszcza się w wodzie z E.A., gdzie kofeina naturalnie łączy się z substancjami zawartymi w wodzie. Po pewnym czasie, ziarna ponownie poddaje się procesowi parowania, który tym razem usuwa pozostałości E.A.To już koniec procesu usuwania kofeiny, następnie ziarna są suszone, polerowane i gotowe do dalszego eksportu.

Kawa bezkofeinowa speciality to świetna alternatywa dla osób, które z wielu powodów tego naparu pić nie mogą, ale nadal uwielbiają smak kawy. Kawa decaf pozwala cieszyć się pełnym smaku, aromatycznym naparem bez skutków ubocznych.

Leave a comment (all fields required)

Comments will be approved before showing up.

Szukaj w naszym sklepie