KAWA KOLUMBIA Veracruz

48,50 zł

Profil sensoryczny: MELON - POMARAŃCZA - CZERWONY GREJPFRUT

Nowy

Dodaj do listy życzeń

Profil sensoryczny: MELON - POMARAŃCZA - CZERWONY GREJPFRUT
 
INFORMACJE:
kraj: Kolumbia
lokalizacja: Amaga, Antioquia
farma: Finca Veracruz
producent: Pedro Echavarria
odmiana: Colombia, Cottura
obróbka ziaren: Myta
wysokość (m n.p.m.):  1650
 
Data palenia: kawy wypalane są na bieżąco

Mielenie: prosimy umieścić w uwagach informację, jeśli kawa ma być zmielona, podając również metodę parzenia.
 

Posiadłość Santa Barbara składa się z pięciu siostrzanych gospodarstw położonych w trzech sąsiadujących regionach geograficznych. Założona została w latach 80-tych XX wieku przez S. Pedro Echavarria, który od początku miał świadomość, że lokalizacja jest kluczowa dla uprawy kawy. Do Antioquia w Kolumbii zwabiły go wyjątkowo żyzne gleby wulkaniczne, doskonała wysokość i różnorodne mikroklimaty. I tak powstało małe gospodarstwo w Amagá w wysokich Andach. Łącząc doskonałe warunki naturalne z ciężką pracą i dużą wydajnością, szybko zwiększył obszar uprawny i zyskał bardzo dobrą reputację.
W ciągu ostatnich pięciu lat syn Pedro - także Pedro - bardziej zaangażował się w pracę gospodarstwa, przenosząc wysoką jakość kawy na nowy, wyższy poziom dzięki eksperymentom w przetwarzaniu oraz zwiększonemu monitorowaniu i kontroli na każdym etapie produkcji. Pedro Jr. i dyrektor ds. kawy w Santa Barbara, Leonardo Henao Triana, zarządzają młynem, łącząc sztukę z ciekawością naukową. Angażują się w dalszy rozwój potencjału gospodarstwa w zakresie najwyższej jakości kawy. Veracruz  to jedno z mniejszych gospodarstw o powierzchni 16 hektarów. Posiada ono własny młyn, co umożliwia eksperymentowanie.

PROCES 'ROZSZERZONEJ' FERMENTACJI

Partia kawy z Veracruz obejmuje zbiór z pięciu dni. Każdego dnia partia owoców, po oczyszczeniu i usunięciu skórki, jest umieszczana w zbiorniku  fermentacyjnym wraz ze zbiorami z poprzedniego dnia. W metodzie „rozszerzonej” każda kolejna partia kawy podnosi poziom pH w zbiorniku, przedłużając w ten sposób czas fermentacji bez kwasu octowego wytwarzanego przez bakterie w roztworze o niższym pH. W ten sposób producent jest w stanie utrzymać prawidłowy odczyn i uniknąć bardzo niskich poziomów pH podczas przetwarzania, aby nie doprowadzić do nadmiernej fermentacji. Proces ten zapewnia również większą kontrolę nad aktywnością drożdży i bakterii.

W chłodnym i ostrym klimacie suszenie kawy na słońcu to duże wyzwanie. W Finca Veracruz w tym roku zespół zastosował trzy różne metody:

- suszarkę wykonaną z drewna i tkaniny pod parabolicznym dachem z tworzywa sztucznego. To tradycyjne łóżka używane przez małych producentów w całej Kolumbii.
- Suszarkę wykonaną z drewna i siatki pod parabolicznym dachem z tworzywa sztucznego. Zastosowanie siatki ma na celu poprawę wentylacji pod warstwą kawy.
- Podniesione ekrany wykonane z drewna  i siatki pod pełnym zadaszeniem.

Santa Bárbara Estate zatrudnia przez cały rok 60 osób, które zarabiają średnio 30% powyżej płacy minimalnej. Połowa z nich otrzymuje również bezpłatne zakwaterowanie w gospodarstwie dla siebie i swoich rodzin. Kolejnych 1200 zbieraczy jest zatrudnionych podczas głównych zbiorów. Są to głównie rolnicy z okolic posiadłości Santa Bárbara, którzy zbierają kawę, aby uzupełnić swoje dochody. Na ogół są pracownikami długoterminowymi, od ponad 10 lat.

Posiadłość Santa Bárbara prowadzi szeroki program stypendiów i pomocy finansowej dla dzieci pracowników. Wspiera również wieloletnich pracowników po przejściu na emeryturę, ułatwiając im zakup własnej działki.

SUGEROWANE SPOSOBY ZAPARZANIA:

— Alternatywne metody zaparzania (V60, Kalita Wave Dripper, Chemex, Aeropress, French Press)

gramatura 250g