JAVA Coffee Roasters – Fairtrade, czy “fairly traded”?

Arabika jest jednym z najczęściej spotykanych towarów na Nowojorskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Oznacza to, że jej cena ulega zmianom z dnia na dzień.

Bez wątpienia, najważniejszą rolę w produkcji kawy odgrywają farmerzy. To dzięki nim możecie delektować się pysznymi ziarnami, które wypalamy. Ich oddanie, cierpliwość umiejętności i serce, które wkładają w swoją pracę, są nieocenione. Droga ziarna kawy, które ostatecznie trafia do naszej palarni, jest naprawdę długa. Kawa, która na każdym etapie jest traktowana z najwyższą troską, odwdzięcza się wyśmienitym smakiem. Wypalanie kawy to nie magia – roasterzy wydobywają z ziaren potencjał, który już w nich drzemie. W JAVA Coffee Roasters nabywamy jedynie kawę, za której produkcję na każdym etapie, pracownicy są godnie wynagradzani i doceniani za swoją pracę.

Produkty z certyfikatem Fair Trade, nie do końca spełniają nasze wymagania. Do uzyskanie takiego certyfikatu wystarcza, że za pracę na każdym etapie, przysługuje wynagrodzenie przynajmniej minimalne. Czy jest to płaca, która może zapewnić farmerom godne życie? Niekoniecznie.

Jak najbardziej, uważamy, że Certyfikacja Fairtrade ma duży wpływ na polepszanie jakości życia producentów kawy – jest to bezsprzeczne. Mimo tego należy stwierdzić, że przesłanki, jakimi posługujemy się przy wyborze ziarna idą znacznie dalej. Nazywamy tę filozofię “fairly traded”. Za każdym razem staramy się poznać farmerów i gospodarstwa, z których nabywamy kawę. Wyszukujemy niewielkie farmy, gdzie produkcja kawy nie ma nic wspólnego z masowym przemysłem, który wydaje się atrakcyjny wielkim producentom kawy, ale jednocześnie jest krzywdzący dla farmerów. Za kawę, którą kupujemy, płacimy znacznie więcej, niż przewidują standardy Fairtrade – chcemy docenić ludzi, którzy każdego dnia w pocie czoła pracują, by dostarczyć wielbicielom kawy produkt najlepszej jakości. Dzięki temu jesteśmy w stanie stworzyć z nimi długoterminowe relacje. Po doskonałe ziarna warto wracać i tak też robimy.

W roku 2005 JAVA Coffee Roasters dołączyła do programu Cup Of Excellence, który wspiera rozwój w obszarze uprawiania kawy. Najwięcej dzięki temu zyskują właśnie mali producenci. Do tej pory ich ziarna niejednokrotnie miały szansę stać się jedynie elementem blendów, często niezbyt dobrej jakości. Przez to nie było widać ich potencjału, a farmerzy nie mieli okazji, by zostać docenieni za ogrom pracy, którą włożyli w wyprodukowanie doskonałego surowca. Cup Of Excellence pozwala im rozkwitnąć i pokazać światu, że ziarno ziarnu nie musi być równe. Niektóre będą błyszczeć, jeśli tylko im na to pozwolimy. Robimy wszystko, by tak właśnie było.

By dowiedzieć się więcej, odwiedź: https://cupofexcellence.org/about/

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI