“ReJAVA” - JAVA w trosce o środowisko

"SAVE THE EARTH, ITS THE ONLY PLANET WITH COFFEE"

W roku 2001, gdy JAVA Coffee Roasters dopiero wchodziła na rynek kawowy, o problemie zmian klimatycznych właściwie się nie mówiło. Dziś zaprząta nam on głowy każdego dnia. Zmiana klimatu niezwykle mocno odbija się na kawowcach, które są podatne na wzrastające temperatury oraz zanieczyszczenie powietrza. 75% kawy produkowanej na świecie, to arabika, która najlepiej rozwija się na większych wysokościach i w chłodniejszym klimacie. Wzrost temperatury sprawił, że duża część używanych do tej pory terenów, przestała się do tego nadawać. Dodatkowo, wyższe temperatury sprzyjają inwazjom szkodników atakujących między innymi właśnie kawę.

Rola palarni kawy w kwestii emisji dwutlenku węgla, nie jest najbardziej znacząca, jednak chcemy robić wszystko, by przyczyniać się do poprawy sytuacji.

Z tego powodu, już w roku 2013 jako JAVA Coffee Roasters rozpoczęliśmy projekt ReJAVA. Staramy się na każdym kroku działać w duchu ZERO WASTE – wielorazowe opakowania i recykling są u nas na porządku dziennym. “ReJAVA: ReUse, ReCycle, ReJAVA” - tą maksymą kierujemy się w naszej pracy.

 

Opakowania i inicjatywa ReJAVA

Bez wątpienia, największym problemem, z jakim mierzymy się jako palarnia kawy, jest ilość opakowań jednorazowego użytku, które wprowadzamy na rynek. Wciąż jednak staramy się ograniczać ich ilość. W jaki sposób?

Dostawy, które realizujemy, w miarę możliwości pakujemy w przemysłowe 2,5 i 5 kg pojemniki plastikowe wielorazowego użytku. Zanim zorganizujemy dostawę w taki sposób, oczekujemy od klienta deklaracji zwrotu pojemnika, w celu ponownego jego napełnienia. Dzięki takim działaniom udało nam się uniknąć zużycia tysięcy jednorazowych paczek.

Dodatkowo, każda osoba odwiedzająca nasz JAVA Pop-Up na BioBazarze z własnym pojemnikiem na ziarna kawy, otrzymuje od nas zniżkę na ten zakup. W ten sposób chcemy zachęcić więcej osób do troski o środowisko.

Staramy się również szukać zastosowań dla jutowych worków, w których przyjeżdża do nas zielone ziarno. Oddajemy je bezpłatnie każdemu, kto chciałby użyć ich na przykład do uszycia torby, poszewki na poduszkę czy wykorzystać w jakikolwiek inny sposób. Sami też chętnie to robimy.

Marki reprezentowane przez JAVA Coffee Roasters

NAPOJE ROŚLINNE

W roku 2015 zauważyliśmy, że kawa specialty staje się coraz bardziej popularna wśród wegan w Warszawie, których liczba w tamtym czasie zaczęła gwałtownie rosnąć. Zaczęliśmy się więc zastanawiać, jaka alternatywa dla mleka krowiego będzie współgrać z naszą kawą. Pomysł zastąpienia produktów mlecznych roślinnymi wydał nam się bardzo dobrym rozwiązaniem - troska o środowisko naturalne jest dla nas niezwykle ważna. Nie chcieliśmy jednak robić tego kosztem smaku. Po przeanalizowaniu dostępnych opcji wybraliśmy naszych ulubieńców. Od 2017 r. jesteśmy dumnymi przedstawicielami marek, które nie mają sobie równych, wprowadziliśmy wówczas na polski rynek napoje roślinne Sproud, Minor Figures i Rude Health.

HERBATY

Od 2007 r. JAVA Coffe Roasters jest dystrybutorem SUKI Tea. To marka, która przykłada wielką troskę, by do produkcji swoich herbat oraz naparów ziołowych i owocowych, używać składników pozyskiwanych z pewnych źródeł. Dzięki temu tworzą mieszanki, które nie mają sobie równych.

SCHLURF natomiast jest marką, która ponad wszystko ceni sobie dbałość o to, by ich produkty były jak najbardziej przyjazne środowisku. Opakowania ich herbat i naparów nie zawierają folii ani mikroplastiku.

To JAVA w roku 2014 wprowadziła na rynek w Polsce markę KINTO. Cenimy sobie ich za solidne wykonanie produktów i niezawodność. Korzystanie z termosów KINTO powoduje znaczne ograniczenie używania jednorazowych kubków, a dodatkowo, mając go zawsze pod ręką, pamiętamy o nawadnianiu.

Eden Reforestation Project

Od maja 2021 r. JAVA Coffee Roasters jest partnerem organizacji Eden Reforestation Project. Dzięki temu, każdy kilogram kawy zakupiony w naszym sklepie sprawia, że w Kenii zostaje zasadzone drzewo (wybór nie jest przypadkowy, uwielbiamy kawy z Kenii). W ciągu pierwszych 12 miesięcy, dzięki naszej kooperacji, zostało zasadzonych ponad 6000 drzew! Zakładając, że pojedyncze drzewo w ciągu swojego życia jest w stanie pochłonąć aż 21 kg dwutlenku węgla, musimy przyznać, że zaczyna to robić wrażenie. Współpraca z Eden Reforestation Project jest dla nas niezwykle ważna, planujemy jej ciągły rozwój. Każde Twoje zakupy sprawiają, że jest to możliwe. Wspierajmy naszą planetę razem.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o Eden Reforestation Project, odwiedź: https://www.edenprojects.org/

Sprzęt, którego używamy 

Największym wyzwaniem w momencie podjęcia decyzji o prowadzeniu palarni kawy, jest zakup odpowiedniego sprzętu. W naszym przypadku w roku 2013 wybór padł na piec Loring S35 Kestrel. Dlaczego? Loring to piec, który jest w stanie odzyskiwać produkowane przez siebie ciepło, oraz nie wytwarza dymu, dzięki czemu redukuje emisję dwutlenku węgla do atmosfery aż o 80%. Nie uwalnia również w czasie swojej pracy żadnych związków chemicznych. Dodatkowo odzyskiwany przy każdym wypale w Loringu “chaff”, świetnie nadaje się do użyźniania gleby. Chętnie dzielimy się "chaffem" z każdym, kto potrzebuje nawozu dla swoich gospodarstw, czy przydomowych ogródków.

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI