Jak przechowywać kawę w domu

Jak przechowywać kawę w domu

Zapas kawy zawsze dobrze mieć pod ręką. Czy jednak warto kupować ulubione ziarna w dużych ilościach i przechowywać w domu? A może lepiej podzielić swoje zakupy i zaopatrywać się w ulubioną kawkę w małych paczkach, by ziarna nie traciły świeżości? A może jest sposób na to, by kawa nie zwietrzała zbyt szybko?

Jeśli nie masz pewności, jak obchodzić się z kawą, by jak najdłużej zachowała swoje właściwości smakowe i aromatyczne, to przychodzimy z pomocą i w kilku zdaniach wyjaśniamy.

Spis treści

Związki aromatyczne w kawie

W trakcie wypalania kawy, zawiązują się w niej związki aromatyczne i lotne, które utleniają się wraz z upływem czasu. W pierwszym tygodniu po wypaleniu działa to na korzyść smaku naszego naparu, bowiem kawa bezpośrednio po wypaleniu poprzez bycie wysyconą dwutlenkiem węgla, który gromadzi się w strukturze ziarna w piecu, jest pusta w smaku, pektynowo słodka, a w nutach sensorycznych dominują te z kategorii “roasty”.

Po 5-7 dniach, w przypadku kaw wypalonych pod filtr, a po 7-10 dniach przy kawach palonych ciemniej, czyli pod espresso, kawa utlenia się w optymalnym stopniu dla jej balansu w smaku i zapachu. Nuty wynikające z procesu palenia ustępują owocowości, kawa nabiera szlachetnej, owocowej kwasowości. Stłumiony smak i zapach zamienia się w aromat naprawdę intensywny i nasycony i w ogóle wszystko zaczyna wtedy grać.

Warto wówczas kawę pozostającą w oryginalnym opakowaniu, przepakować do szczelnego słoika lub pojemnika próżniowego i przechowywać w suchym, i zacienionym miejscu.

Świetnie sprawdzi się w tym przypadku nasz próżniowy pojemnik na kawę JAVA Coffee Vac, którego konstrukcja obejmuje dwustronny wentyl, który działa podobnie jak te stosowane w profesjonalnych opakowaniach na kawę. Wentyl ten skutecznie uwalnia naturalne gazy powstające podczas przechowywania kawy, jednocześnie blokując dostęp powietrza. Dzięki temu kawa dłużej zachowuje swoją świeżość, aromat oraz pełnię smaku.

Czy należy przechowywać kawę w lodówce?

Trzymanie ziaren kawy w lodówce, to często podnoszona kwestia, ale czy ma jakieś faktyczne uzasadnienie? Przechowywanie kawy w lodówce jest ok, jednak tylko pod warunkiem, że w lodówce nie znajdzie się już nic innego poza nią. No, chyba, że masz ochotę na kawę aromatyzowaną sałatką jarzynową lub ogórkami ze słoja. Jeśli tak - droga wolna, działaj ;)

Jak rozsądnie zaopatrywać się w kawę?

Z czasem kawa wietrzeje, to zupełnie naturalne, nie da się na to nic poradzić. Nawet najlepsze opakowania próżniowe nie są w stanie całkowicie zahamować tego procesu. Dobrym pomysłem będzie kupowanie paczek kawy o gramaturze, co do której możemy przewidzieć, że zdążymy ją skonsumować, zanim ziarna stracą świeżość i najintensywniejszy aromat. Przede wszystkim z tego powodu kawa specialty jest sprzedawana w opakowaniach dwustu pięćdziesięcio gramowych. Nie za dużych, nie za małych - takich w sam raz.

Ziarno, czy kawa mielona?

Z tego samego powodu, gdy nie masz w domu młynka, warto jest mielić sobie w ulubionej kawiarni kawę w ziarnach przykładowo na 3 dni do przodu, nie więcej. Żeby zobrazować skalę powagi sytuacji, warto mieć na uwadze, że różnica w smaku naparu jest zauważalna w kawie już po piętnastu minutach po zmieleniu (!), niemniej, jeśli zadbamy o szczelność opakowania oraz nie będziemy wyciskali powietrza z oryginalnego opakowania kawy, które stanowi naturalną barierę ochronną przed wietrzeniem - wtedy kawa nadal będzie smakowała wyśmienicie, a różnice w stosunku do kawy świeżo zmielonej, zostaną ograniczone do minimum.

Jaka jest data ważności kawy?

Na większości opakowań znajdziecie informację, że najlepiej spożyć kawę do dwunastu miesięcy od daty wypalenia. Jest to informacja, którą jesteśmy, jako palarnia, zobligowani do umieszczenia na paczce przez prawo europejskie.

W praktyce wygląda to tak, że ziarno będzie smakowało najlepiej od tygodnia do sześciu tygodni od daty palenia. Po tym czasie proporcjonalnie będzie spadała intensywność smaku i aromatu. Po pewnym czasie na pierwszy plan zaczną wysuwać się nuty drewniane i/lub papierowe, kawa będzie miała prostą słodycz i niskiej jakości, mało wyraźną kwasowość.

 

Artykuł przygotował dla Ciebie Michał Żmuda, Trener JAVA University.

Zdjęcia: JAVA Coffee Roasters

Powrót do blogu