Opakowanie kawy speciality - jak wygląda i dlaczego?

Opakowanie kawy speciality - jak wygląda i dlaczego?

Czego szukać na opakowaniu kawy speciality? Jak mieć pewność, że produkt, który trzymasz w rękach pochodzi z dobrej palarni i zawiera ziarna wysokiej jakości? Czego nie może zabraknąć na opakowaniu kawy i dlaczego powinno wyglądać ono tak, a nie inaczej? Na te i - zapewne pojawiające się przy okazji - inne pytania odpowiemy w dzisiejszym wpisie. Sprawdź, by wiedzieć, jak wybierać swoją kawę.

Spis treści:
Charakterystyka opakowań
Miejsce pochodzenia ziaren
Obróbka ziaren
Informacje o plantacji
Odmiana botaniczna
Profil sesnoryczny

Paczka kawy z palarni speciality

Główną różnicą pomiędzy paczką kawy speciality wysokiej jakości z palarni, a paczką kawy niższej jakości są (poza zawartością) informacje na niej zawarte. Na każdym opakowaniu kawy speciality powinniśmy znaleźć podstawowe informacje na temat danego ziarna, takie jak: data wypalenia, kraj pochodzenia, metoda obróbki kawy, wysokość, na jakiej rosła oraz odmianę botaniczną. Pozostałe informacje, takie jak profil sensoryczny, stopień wypalenia, intensywność smaków podstawowych, region, plantacja czy stacja myjąca - są opcjonalne i leżą w gestii palarni, jednak są mile widziane, ponieważ pozwalają, by przed otwarciem paczki jeszcze trochę dokładniej nakreślił nam się w głowie obraz tego, jak mniej więcej kawa może smakować.

Smak

Kawa osiąga swoje maksimum potencjału smaku po około tygodniu od daty wypalenia i utrzymuje się on na takim poziomie przez ok. pięć kolejnych tygodni. Po tym czasie intensywność naparów będzie coraz niższa i ucierpią też nuty flavor, które staną się wyraźnie uboższe. Na pierwszy plan wysuną się nuty drewniane, a profil sensoryczny naparu będzie przytłumiony. Obniży się też kwasowość i ogólna intensywność smaku.

Miejsce pochodzenia ziaren

Umieszczenie na etykiecie kraju pochodzenia ziarna jest istotne z punktu widzenia osoby wybierającej produkt z półki. Smak i aromat kawy tworzą się na trzech etapach: enzymatycznym (a.k.a. botanicznym), na etapie obróbki oraz wypalenia ziaren. Stąd kraj, z którego pochodzi kawa w dużej mierze definiuje to, czego możemy spodziewać się w filiżance.

Obróbka ziarna kawy speciality

Metoda obróbki kawy speciality, to sposób “drylowania” wiśni kawowca. Innymi słowy jest to metoda, którą oddzielamy pestkę od miąższu, bo przecież na pestce w przypadku tego nietuzinkowego owocu nam bardziej zależy. W zależności od tego, czy wiśnie kawowca zostaną wysuszone na słońcu, czy fermentowane w pojemnikach z wodą, czy będą fermentowały beztlenowo lub będą smagane monsunami znad oceanu indyjskiego - to właśnie informacja o tym procesie w dużej mierze stworzy nam swego rodzaju zmysłowy pejzaż w głowie - sprawi, że będziemy wiedzieć, np. jakiego balansu kwasowości i słodyczy możemy się spodziewać w danej kawie, choć, rzecz jasna, temat ten jest bardziej złożony.

Informacje o plantacji

Wysokość plantacji, na której rosła kawa również mówi nam o jej jakości. W przypadku bardzo wysokich upraw (> 2000m n.p.m) możemy się spodziewać wyższej kwasowości, ale też tego, że wybrane przez nas ziarna, były zebrane ręcznie. Powyżej pewnej wysokości uprawy zwyczajnie nie ma możliwości zbioru mechanicznego. Zbiór ręczny gwarantuje nam nie tylko wyższą cenę takich ziaren (co jest naturalne z racji trudności tego procesu), ale też wstępną selekcję (chociażby pod względem stopnia dojrzałości) zbieranych owoców kawowca.

Odmiana botaniczna ziarna

Odmiana botaniczna także wzbogaca nas o wyobrażenie o smaku danego naparu, niemniej jest tyle zmiennych wpływających na jego smak, że sam temat sensoryki poszczególnych odmian botanicznych nie jest jeszcze potwierdzony naukowo.

Profil sensoryczny

Na paczce kawy specialty powinniśmy też znaleźć określenie profilu wypalenia danego ziarna poprzez dedykowany sprzęt do jej przygotowania. W przypadku wypału pod filtry (jaśniejszego profilu palenia) będą to emblematy alternatywnych metody parzenia, takich jak V60, aeropress, chemex, kalita, syfon, frenchpress, clever dripper etc. lub napis “Filtr”. Jeśli chodzi o ciemniejszy profil palenia kawy, na paczce znajdziemy symbol ekspresu ciśnieniowego manualnego/automatycznego lub napis “Espresso”.

Kawa speciality Tanzania Mbili Twiga style



Wiesz już wszystko*! Co więc pozostaje? Let’s shop!

*Na poziomie podstawowym, rzecz jasna, wszak artykuł na blogu nie jest w stanie wyłuszczyć całej kawowej wiedzy, ale na pewno ułatwi Ci wybór kolejnej paczki kawy. Jeśli chcesz wiedzieć więcej - zapraszamy na kursy kawowe u naszego niezastąpionego Trenera Michała.

 

Artykuł przygotował dla Ciebie Michał Żmuda, Trener JAVA University.

Powrót do blogu