NATURALNA METODA OBRÓBKI ZIARNA

NATURALNA METODA OBRÓBKI ZIARNA

Rozpoczynamy serię wpisów na naszym Javowym blogu.

Chcielibyśmy podzielić się z Wami naszą wiedzą i pasją, pokazać skąd biorą się ziarna przez nas wypalane i jaką drogę przechodzą, aby znaleźć się w Waszej filiżance.

GOOD COFFEE IS A HUMAN RIGHT®

Proces obróbki kawy jest kluczowym elementem uzyskania kawy takiej, jaką my znamy. Jest szczególnie istotny, ponieważ sam owoc kawy tzw. wiśnia, jest złożony z warstw: skórki, miąższu i pergaminowej osłonki, których należy się pozbyć tak, aby w efekcie końcowym uzyskać suche i czyste pestki, czyli ziarna kawy. Dopiero wtedy kawa jest gotowa do wypalenia. Sposób obróbki kawy będzie wpływał na jej smak. To właśnie wspomniany owoc i warstwy, których się pozbywamy są źródłem różnych smakowych aromatów i niuansów.

Procesy obróbki ziaren kawy mogą polegać na fermentacji, suszeniu, płukaniu. Najbardziej znanymi i rozpowszechnionymi procesami są metody naturalne: myte oraz miodowe. Wraz z rozwojem wiedzy o kawie pojawiają się metody eksperymentalne takie jak: lactic fermentation, carbonic maceration i wiele innych.

Dzisiaj chcielibyśmy się skupić na naturalnej metodzie obróbki kawy. Proces ten jest relatywnie prosty, lecz czasochłonny. Polega on w głównej mierze na dwóch etapach – równomiernym wysuszeniu owoców, a następnie pozbyciu się wysuszonej owocowej łuski. Istotną częścią warunkującą tę metodę są zależności klimatyczne. Owoce suszone są około dwóch tygodni, w porze suchej. Duża wilgotność sprzyja pojawieniu się grzybów i drożdży, co może doprowadzić do defektu smakowego kawy. Kiedy owoce osiągną już prawidłowy poziom wilgoci (jest to ok. 14%) oddziela się je od ziaren za pomocą specjalnej maszyny (depulper). Następnie ziarno jest myte i suszone do uzyskania 11%. Dopiero wtedy gotowe jest do wysyłki. Dzięki obróbce naturalnej, cukry oraz inne substancje znajdujące się w owocu kawowca przenikają do ziarna, co sprawia, że obróbka naturalna przekazuje ziarnu charakter owocu z którego pochodzi. Sprawia, że kawy obrobione metodą naturalną charakteryzują się wysoką słodyczą i owocowym posmakiem. Kwasowość w kawie nie jest dominująca i dobrze zbalansowana. Kawy obrabiane metodą naturalną fantastycznie sprawdzają się w grawitacyjnych metodach parzenia kawy, takich jak V60/dripper czy kalita. Przykładem może być jasno wypalona kawa z Indonezji. Ciemniej wypalone ziarno również sprawdzi się w formie espresso lub jako podstawa do kawy mlecznej – np. nasza Brazylia Moinho.

Jako JAVA Team jesteśmy zawsze otwarci na dzielenie się naszą wspólną pasją. Jeśli więc macie pytania dotyczące metod obróbki kawy, lub po prostu ogólnie pojętego tematu kawy, jesteśmy do waszej dyspozycji! Możecie skontaktować się z nami poprzez Instagram lub Facebook.

Powrót do blogu

Zostaw komentarz

Pamiętaj, że komentarze muszą zostać zatwierdzone przed ich opublikowaniem.