SPECIALTY COFFEE TO NIE SLOGAN MARKETINGOWY!

SPECIALTY COFFEE TO NIE SLOGAN MARKETINGOWY!

Co oznacza i skąd wziął się termin specialty coffee. Chcielibyśmy podzielić się z Wami naszą wiedzą i pasją, pokazać skąd biorą się ziarna przez nas wypalane i jaką drogę przechodzą, aby znaleźć się w Waszej filiżance.

GOOD COFFEE IS A HUMAN RIGHT®

Termin SPECIALTY COFFEE został użyty po raz pierwszy w 1974 roku w magazynie Tea&Coffee Journal przez Ernę Knutsen. Erna w swoim artykule opisywała wyjątkowe smaki kawy powiązane z mikroklimatami. Termin SPECIALTY COFFEE odnosi się do całego procesu od uprawy, zbioru, przetwarzania ziaren, aż do momentu zaparzenia w filiżance. Określenia SPECIALTY COFFEE nie należy mylić z pojęciami GOURMENT czy PREMIUM, które są oznaczeniami marketingowymi bez wyraźnych standardów dotyczących jakości ziaren. Standardy kaw SPECIALTY określone zostały przez amerykańskie stowarzyszenie Specialty Coffee Association.

Erna Knutsen, pionierka Specialty Coffee  Źródło: barista.by 

Specialty Coffee Association of America, było pierwszą organizacją, która zrzeszała entuzjastów dobrej kawy, a założona została w 1982 roku w Nowym Jorku przez czterdziestu entuzjastów. Początkowo miała zajmować się wyłącznie ustaleniem norm handlu kawą wysokiej jakości oraz jej promowaniem. Z biegiem czasu zaczęła bardziej koncentrować się na edukacji oraz ustanawianiu standardów dotyczących wypalania, testowania oraz zaparzania kawy. Organizacja zaczęła również wydawać gazetkę Good Taste, którą otrzymywali wyłączenie członkowie stowarzyszenia. Przekazywane w niej były bieżące informacje ze świata kawy.

 

W 1996 roku SCAA założyło Specialty Coffee Institute (aktualnie Coffee Quality Institute), czyli organizację zajmującą się wyłącznie badaniem jakości kawy. Jej członkowie mają dostęp do wszelkiego rodzaju publikacji czy wyników badań, które prowadzi Instytut.

W 1998 roku powstał europejski oddział Specialty Coffee Association of Europe, również założony przez kawowych entuzjastów. Warto wspomnieć, że wśród 50 założycieli był Polak – Tomasz Obracaj. 

Aby bardziej zaangażować baristów w promocję kawy Specialty zostały zorganizowane mistrzostwa. Pierwsze WBC – World Barista Championship odbyły się w Monte Carlo i od tamtego czasu podczas eventu WORLD OF COFFEE, co roku organizowanego w innym mieście/kraju wyłaniany jest nowy Mistrz Świata Baristów. Pierwsze mistrzostwa w Polsce odbyły się w 2002 roku, a pierwszym polskim Mistrzem był Sylwester Królik. 

Jesteśmy jedną z niewielu palarni w Polsce mających w swojej ofercie jedynie Arabikę, w ogromnej przewadze segmentu Specialty. Z kaw espresso są to np. Fazenda Moinho z Brazylii, Todo Santarita (Gwatemala). Do metod alternatywnych np. Cerro Azul z Handurasu oraz wszystkie pozostałe kawy jasno palone.

Jako JAVA Team jesteśmy zawsze otwarci na dzielenie się naszą wspólną pasją. Jeśli więc macie pytania dotyczące ogólnie pojętego tematu kawy, jesteśmy do waszej dyspozycji! Możecie skontaktować się z nami poprzez Instagram lub Facebook.

Powrót do blogu

Zostaw komentarz

Pamiętaj, że komentarze muszą zostać zatwierdzone przed ich opublikowaniem.