Czemu kawa jest kwaśna, co wpływa na smak kawy specialty?

Czemu kawa jest kwaśna, co wpływa na smak kawy specialty?

Nie da się ukryć, że kawa to jeden z najpopularniejszych napojów na świecie. Naturalnie, jest ona więc podawana na wiele sposobów, ponieważ nie wszyscy przepadają za jej naturalnym smakiem. Kawa potrafi być bowiem dość kwaśna, co nie odpowiada wielu osobom. W poniższym tekście wyjaśnimy więc dokładnie, czemu kawa jest kwaśna i co wpływa na smak kawy specialty.

Jakość palenia kawy specialty wpływa na smak

Finalny smak kawy zależy w głównej mierze, od rodzaju i jakości wypalania ziaren. Często zdarza się, że kawy z najpopularniejszych sieci handlowych i sklepów wielkopowierzchniowych są dość kwaśne w smaku. Może być to wynik tego, że podczas przygotowywania kawy w masowych ilościach, producent nie stawia aż tak wysokich wymagań smakowych przy kontroli jakości. Najwyższej jakości kawy świeżo palone kawy specialty przechodzą bardziej rygorystyczną kontrolę jakości smaku, a proces palenia polega na wyciągnięciu z ziaren jak największej ilości naturalnych aromatów.

Warto zauważyć, że same palarnie kaw specialty nakierowane są również na nieco innego odbiorcę. Przy produktach masowych, główną zaletą kawy wydaje się być jej powtarzalny smak i duża moc, a więc większa zawartość kofeiny. Kawy jakości specialty wypalana jest natomiast na odmienne sposoby, co pozwala osiągać różnorodność smaków, którą cenią jej entuzjaści. Szukając więc kawy, która nie jest kwaśna, dobrze jest korzystać z oznaczenie kwasowości, umieszczanych na opakowaniu przez palarnie.

Naturalny kwaśny odczyn kawy

Kawa to naturalnie kwaśny napój. Jej smak może się różnić między różnymi rodzajami lub paleniami, ale wskaźnik pH się nie zmienia. Kawa specialty, a także ta z produkcji masowej poddana testowi papierków lakmusowych, w większości przypadków powinna osiągać kwaśny odczyn pH w przedziale od 5,9 do 5. Czytając więc oznaczenia kwasowości kawy, dobrze pamiętać, że jeśli wskaźnik ten będzie pokazywał minimum skali, odpowiednio przyrządzony napar, tak czy inaczej, będzie odrobinę kwaśny. Wiele osób, które nie przepada za tą konkretną cechą kawy, radzi sobie z tym, dodając do napoju odrobinę mleka.

Jakość parzenia kawy specialty

Niezależnie od tego jak dobre będą ziarna, smak kawy bardzo łatwo zepsuć, przez niewłaściwe zaparzenie. O tym, że źle przygotowaliśmy napój może świadczyć, na przykład to, że kawa jest niepokojąco gorzka. W takim wypadku można spróbować dodać odrobiny mleka, które powinno nieco złagodzić smak napoju i ułatwić wypicie kawy.

Grubość mielenia kawy specialty ma znaczenie

Warto pamiętać, że im drobniej zmielone są ziarna kawy, tym więcej smaku i aromatu można z nich uzyskać. Oznacza to również, że kawy parzone z bardzo drobno zmielonych ziaren mogą dawać niesamowicie intensywny smak, nawet wtedy, kiedy tego nie chcemy. Przygotowując kawę na przykład w ekspresie przelewowym, kawa powinna mieć średnią grubość, a nie być drobna, jak przy espresso.

Jak więc widać, kawa z natury jest napojem kwaśnym. Na jej smak najwięcej wpływu ma rodzaj i jakość ziaren oraz styl palenia. Zastanawiając się, dlaczego kawa jest gorzka lub ma inny niż zwykle smak, warto upewnić się również czy została ona dobrze zaparzona, ponieważ niewłaściwe potraktowanie zmielonych ziaren może mieć duży wpływ na smak końcowy.

Powrót do blogu

Zostaw komentarz

Pamiętaj, że komentarze muszą zostać zatwierdzone przed ich opublikowaniem.