PULPED NATURAL, WET HULLED, CARBONIC MACERATION… CZYLI O MNIEJ ZNANYCH OBRÓBKACH KAWY.

PULPED NATURAL, WET HULLED, CARBONIC MACERATION… CZYLI O MNIEJ ZNANYCH OBRÓBKACH KAWY.

Kontynuujemy serię wpisów na naszym Javowym blogu. Chcielibyśmy podzielić się z Wami naszą wiedzą i pasją, pokazać skąd biorą się ziarna przez nas wypalane i jaką drogę przechodzą, aby znaleźć się w Waszej filiżance.

GOOD COFFEE IS A HUMAN RIGHT®

O dwóch najbardziej znanych obrokach kawowych możecie poczytać tutaj i tutaj. Dziś chcielibyśmy zwrócić nasza uwagę na mniej popularne metody obróbki kawy. Wraz z rozwojem sektora specialty pojawia się więcej trendów, eksperymentów, ale przede wszystkim możliwości na wprowadzanie nowych metod obrabiania ziaren. Jako część ruchu specialty oraz jako świadoma palarnia sprowadzamy kawę z zaufanych plantacji, płacąc przy tym odpowiednio wysoką cenę za kilogram. To właśnie ta cena pozwala farmerom na dalsze inwestycje w plantacje, a przy tym i w metody obróbki.

Metoda miodowa

Nie wszystkie nowatorskie metody procesu ziaren łączą się z wydatkami. Metoda miodowa (pulp natural / semi dry) jest hybrydą pomiędzy metodą mokrą i suchą. Chociaż nazwa kojarzy się z czymś bardzo słodkim, to nie dodajemy tutaj miodu 🙂 Metoda zawdzięcza są nazwę temu, że podczas etapu suszenia pozostaje słodki i lepki miąższ. Zebrane owoce poddaje się zabiegowi oddzielenia ziaren od owocu, już nie moczy się ich w wodzie. Proces Honey dzielony jest na różne odmiany, w zależności od ilości nasłonecznienia podczas etapu suszenia oraz procentu pozostawionego miąższu – od White Honey (do 10% miąższu) aż do Red Honey (do 80% miąższu) czy Black Honey (100%). Dzięki różnemu poziomowi miąższu uzyskujemy inny poziom słodyczy i kwasowości w kawie.

Kawa metoda miodowa

Kolejną mniej popularną metodą jest semi washed (wet hulled). Stosowana jest głównie w Indonezji, gdzie wilgotność utrzymuje wysoki poziom przez cały rok. Chociaż sama metoda przypomina obróbkę mytą, w odczuciu sensorycznym kawa będzie zupełnie inna. Wstępnie usuwana jest skórka i większość miąższu, pozostają ziarna pokryte osłoną pergaminową i śluzem. Ziarna w takim stanie przechodzą proces fermentacji w betonowych basenach przez całą noc, a następnie są płukane w celu pozbycia się śluzu. Tym sposobem uzyskujemy ziarna pokryte jedynie warstwą pergaminową, które suszone są na słońcu do uzyskania odpowiedniego poziomu wilgotności, po czym są oddzielane od osłonki w specjalnej maszynie. Po kolejnym wysuszeniu ziarna zamykane są w workach tak, aby poddać je finalnej fermentacji podczas której nabierają charakterystycznego niebieskawego odcienia Kawy obrabiane tą metodą charakteryzują się wyjątkowo wysoka cielistością i najczęściej używane są do mieszanek kaw. Jeśli ich ilość będzie przeważała w mieszance, możemy wyczuć specyficzny ziemisty posmak.  

Maceracja węglowa (carbonic maceration) to stosunkowo nowa metoda obróbki kawy, której proces przypomina fermentację wina. Owoce kawy wraz z wodą wrzucane są do stalowych kontenerów, gdzie wtłaczany jest dwutlenek węgla, aby pozbyć się tlenu. Owoce poddawane są tu procesowi fermentacji. Wpływ na smak i kwasowość kawy będzie miała również temperatura w kontenerze. Niska temperatura sprawi, że kawa będzie miała wyższa kwasowość, natomiast dzięki wyższej temperaturze uzyskamy większą słodycz i cielistość kawy. Po procesie fermentacji należy oddzielić owoc od ziarna. Ten proces jest wykonywany w depulperze – narzędziu do oddzielania miąższu od ziarna.

W naszej ofercie na bieżąco dodajemy kawy, które wyróżniają się niestandardową metoda obróbki. Zapisz się do naszego newslettera aby dostawać informacje o nowościach i nie przegapić limitowanego stocku!

A wkrótce pojawi się zupełnie nowa kawa w obróbce naturalnej z rzadko spotykanego miejsca… Zapraszamy!

Jako JAVA Team jesteśmy zawsze otwarci na dzielenie się naszą wspólną pasją. Jeśli więc macie pytania dotyczące metod obróbki kawy, lub po prostu ogólnie pojętego tematu kawy, jesteśmy do waszej dyspozycji! Możecie skontaktować się z nami poprzez Instagram lub Facebook.

Powrót do blogu

Zostaw komentarz

Pamiętaj, że komentarze muszą zostać zatwierdzone przed ich opublikowaniem.