MYTA METODA OBRÓBKI ZIARNA

MYTA METODA OBRÓBKI ZIARNA

Kontynuujemy serię wpisów na naszym Javowym blogu.

Chcielibyśmy podzielić się z Wami naszą wiedzą i pasją, pokazać skąd biorą się ziarna przez nas wypalane i jaką drogę przechodzą, aby znaleźć się w Waszej filiżance.

GOOD COFFEE IS A HUMAN RIGHT®  

W zeszłym miesiącu rozmawialiśmy o tym jak kluczowym elementem uzyskania kawy jest proces jej obróbki. Skupiliśmy się na procesie naturalnym, jeśli ominął Was ten post możecie go znaleść tutaj.

Dzisiaj chcielibyśmy skupić się na metodzie obróbki kawy zwanej "mytą". Proces myty jest najbardziej rozpowszechnionym i znanym procesem. Metoda ta jest stosowana głównie w krajach zwrotnikowych, gdzie częste opady deszczu nie pozwalają na obróbkę naturalną. W metodzie mytej lub mokrej, wykorzystywane są ogromne ilości wody, która jest niezbędna, aby ten proces zakończył się sukcesem. Czasami jest to aż 7 tysięcy litrów wody.

Po tym jak kawa dostaje ręcznie zebrana dojrzałe owoce kawy kawy wrzucane są do specjalnej maszyny, która na początku oddziela ziarno od owocu. Następnie ziarna wrzucane są do wody, gdzie pozostałości miąższu same odpadają. Na tym etapie również zachodzi fermentacja. Po całkowitym oddzieleniu miąższu od pestek ziarna są suszone na słońcu lub w cieniu. Kawy obrabiane metodą mytą charakteryzują się wyższą kwasowością od kaw obrabianych naturalnie. W ich aromacie doszukamy się nut kwiatowych, cytrusowych i herbacianych. Kawy te są bardziej złożone w smaku i uznawane za bardziej wyraziste. Ich smak to wachlarz owocowej kwasowości.

Dzięki swoim unikalnym, wyrazistym i zbalansowanym nutom kawy obrabiane metoda myta sprawdza się fantastycznie bez żadnych dodatków tj mleka czy cukru. W naszej ofercie możecie znaleść wiele kaw jednorodnych obrabianych metoda myta, jednak jest jedna kawa sezonowa, która szczególnie przykuła nasza uwagę. 

Ciekawym jest, że można prowadzić dwie obróbki na tej samej farmie. Wspomnieliśmy już, że uwarunkowanie klimatyczne jest kluczowym elementem, natomiast nie jest ono regułą. Jeżeli na danym terytorium akurat występuje pora sucha to nie ma żadnych przeciwwskazań na przeprowadzenie obróbki naturalnej oraz mytej. JAVA Coffee posiadała już w swojej ofercie kawy z tej samej farmy, które były obrabiane dwoma różnymi metodami. Dzięki temu pasjonaci kawy mieli okazję poznać różnice pomiędzy metoda naturalną a metoda suchą. Oferta ta cieszyła się wyjątkowo wysokim zainteresowaniem i trzymamy kciuki, aby wróciła w przyszłości.

Jako JAVA Team jesteśmy zawsze otwarci na dzielenie się naszą wspólną pasją. Jeśli więc macie pytania dotyczące metod obróbki kawy, lub po prostu ogólnie pojętego tematu kawy, jesteśmy do waszej dyspozycji! Możecie skontaktować się z nami poprzez Instagram lub Facebook.

Back to blog

Leave a comment

Please note, comments need to be approved before they are published.