Jaka kawa speciality będzie najlepsza pod espresso?

Jaka kawa speciality będzie najlepsza pod espresso?

Przygotowanie pysznego espresso to sztuka, która wymaga nie tylko dobrego ekspresu, ale również odpowiedniej kawy. Jeśli chcecie dowiedzieć się, jaka będzie najlepsza pod ten napój, czytajcie dalej!

Kawa speciality Honduras Finca El Cerron

Pierwszą naszą propozycją kawy speciality, która idealnie nada się do espresso jest kawa Honduras Finca El Cerron. Jest wyjątkowa, charakteryzuje się niezwykłą świeżością i zachwyca nutami kwaśnej wiśni oraz soczystej pomarańczy. Nic więc dziwnego, że została ona kawą miesiąca. Ponadto kawa speciality Honduras Finca El Cerron ma w sobie słodkie nuty winogron i delikatnego smaku orzecha laskowego. Smak espresso z wykorzystaniem tej kawy speciality będzie przyjemnie kwaskowaty, a jednocześnie przełamany orzechowym posmakiem.

Kawa speciality do ekspresu KENYA Acacias

Kolejną sugestią palarni kawy speciality jest KENYA Acacias w wydaniu letnim. Jak pić espresso, to tylko z najlepszych ziaren. A te prosto z Kenii to gwarantowana uczta dla podniebienia. Ziarna tej kawy speciality dojrzewały na górskich zboczach, w pełnym słońcu, dzięki czemu uzyskały charakterystyczny smak połączenia kwasowości z nutami owocowymi. Jeśli szukasz połączenia porzeczki, granatu wraz z borówką, to jest to idealna propozycja dla Ciebie.

Kolumbia Cóndor Pitalito — kawa speciality pod espresso

Omawiając temat kawy speciality idealnej pod espresso nie można nie wspomnieć o propozycji prosto z Kolumbii. Nie sposób oprzeć się jej owocowemu aromatowi. Napar ten charakteryzuje się aromatem dojrzałej wiśni i pysznego czerwonego jabłka, a całość równoważy orzech laskowy. Zastanawiasz się ile potrzeba kawy do espresso, żeby smak był idealnie wyważony? Polecamy na jedną filiżankę używać od 7 do 9 gramów kawy. Miłośnicy podwójnego naparu powinni używać od 13 do 16 gramów zmielonej kawy.

Classic Espresso Blend 001, czyli kawa speciality z różnych krajów

Kawa Classic Espresso Blend to propozycja dla miłośników dark roast espresso, co oznacza, że zawiera w sobie dużo nut gorzkiej czekolady, goryczki włoskiego orzecha i karmelu. Ta kawa speciality pochodzi z czterech różnych krajów, jak Brazylia, Kostaryka, Gwatemala, a także i Kolumbia. Napar, który można uzyskać z tych niezwykłych ziaren, został specjalnie skomponowany w taki sposób, żeby idealnie wyważał długo pozostający na języku smak, a jednocześnie bardzo dobrze komponował się z mlekiem.

Kawa speciality JAVA Espresso Blend 002

A wszystkim tym, którym zależy na kawie speciality o średnim stopniu wypalenia i jaśniejszym od poprzedniej propozycji, polecić możemy 002 Espresso Blend. Ziarna te pozwalają na uzyskanie naparu zbalansowanego, słodkiego i łagodnego w smaku. Jest to bardzo dobry wybór spośród kaw speciality nie tylko do espresso, ale również do połączenia z mlekiem bądź ulubionym roślinnym napojem.

Nie da się ukryć, że wybór kawy speciality pod espresso w dużej mierze zależy od indywidualnych smakowych preferencji. Mamy jednak nadzieję, że udało się przybliżyć ten temat i przekonać Was do spróbowania omówionych propozycji.

Back to blog

Leave a comment

Please note, comments need to be approved before they are published.