Najlepsza kawa speciality

Najlepsza kawa speciality

Najlepsza kawa speciality to świeżo palona, 100% Arabika, która pochodzi z pewnego źródła i jest dopasowana do indywidualnych preferencji smakowych. Jeśli wiesz, jakie nuty lubisz w swojej kawie, łatwiej będzie Ci wybrać pierwsze ziarna jakości speciality na podstawie opisu profilu smakowego. W przeciwnym wypadku najprostszym rozwiązaniem będzie próbowanie i poznawanie różnych odmian. Sprawdź, czym powinna charakteryzować się najlepsza kawa!

Spis treści:
Czym wyróżnia się taki produkt?
Podstawowe cechy
Szczegółowe informacje dotyczące plantacji
Czym kierować się przy wyborze?
Zestaw testowy

Co wyróżnia najlepszą kawę speciality?

Najlepsza kawa speciality spełnia nie tylko podstawowe kryteria ustalone dla kaw tej jakości, ale również spełnia wymogi istotne z punktu widzenia konsumenta, jak na przykład świeżość wypału. W naszej palarni JAVA Coffee możesz zamówić wybraną kawę speciality i otrzymać ją w ciągu maksymalnie 7 dni od wypalenia. Stanowi to gwarancję jej maksymalnie intensywnego smaku i aromatu. Dodatkowo, na zamówienie, możemy zmielić zakupione przez Ciebie ziarna odpowiednio do preferowanej metody parzenia, byś miał szansę jak najlepiej wykorzystać potencjał zamówionego produktu. Skontaktuj się z nami, jeśli masz jakiekolwiek pytania. W naszej ofercie dostępne są nie tylko różnorodne ziarna, ale także akcesoria do parzenia kawy lub herbaty, młynki, kawiarki, syropy Bacanha czy koncentrat z Cascary.

Podstawowe cechy

Jeśli interesujesz się jakością swojej kawy, z pewnością wiesz, że ziarna speciality należą do segmentu premium. Trafiają do niego jedynie te kawy, które spełniają konkretne kryteria. W ocenie jakości przeprowadzanej przez Q-Graderów, czyli profesjonalnych degustatorów, taki produkt musi uzyskać co najmniej 80/100 punktów ze wszystkich możliwych. Już na podstawie tej punktacji można wyciągnąć pierwszą wskazówkę, jaką warto kierować się przy wyborze ziaren - im wyższa ocena, tym lepsza powinna być kawa. Poza tym na miano najwyższej jakości zasługują tylko ziarna bez defektów i bez quakerów, czyli ziaren niedojrzałych. Sięgając po kawę premium, masz pewność, że nie pochodzi ona z masowych plantacji, ponieważ takie ziarna zwyczajnie nie spełniłyby tych kryteriów.

Szczegółowe informacje dotyczące plantacji

Zasadniczo kawowce, z których zbiera się ziarna na kawę premium, powinny pochodzić z plantacji uprawianych w ramach zrównoważonego rozwoju. Najczęściej są to uprawy położone na terenach wysokogórskich, gdzie rośliny można hodować w sprzyjających warunkach naturalnego klimatu. W przypadku naszej kawy są to plantacje położone w Etiopii, Gwatemali, Brazylii, Indiach, Kostaryce, Kolumbii, Nowej Gwinei i Hondurasie. Jedna z naszych najlepiej sprzedających się kaw pochodzi z upraw zlokalizowanych na wysokości 1550 m n.p.m. Dokładne miejsce zbioru ziaren jest zaś o tyle istotne, że pozwala mieć pewność co do jakości samych owoców kawowca i procedury, jaką przechodzą one od ręcznego zbioru aż po wypalenie. Jeśli więc kupujesz produkt w sklepie, który nie udziela Ci wszystkich istotnych informacji na temat danych ziaren, możesz mieć uzasadnione obawy co do jego "autentyczności".

Kawy

Jak wybrać najlepszą kawę speciality?

Najlepsza kawa speciality to określenie subiektywne, ponieważ każdemu smakuje coś nieco innego i każdy może parzyć te same ziarna w inny sposób. Z tego względu sama ocena punktowa kawy, choć ustalona przez specjalistów, nie zawsze stanowi gwarancję tego, że dany produkt trafi w Twoje gusta. Pod uwagę musisz wziąć dwie kwestie: zarówno to, w jaki sposób parzysz kawę, oraz to, jakie nuty smakowe preferujesz. W JAVA Coffee, by ułatwić Ci wybór, kategoryzujemy nasze ziarna według charakterystycznych profili sensorycznych (czekoladowy, słodki, owocowy, orzechowy i kwiatowy), a także według metod parzenia (espresso, filtr lub drip). Warto wspomnieć, że w naszej ofercie możesz znaleźć także kawę bezkofeinową, która pozwala cieszyć się wyjątkowym smakiem naparu bez obaw o nadmierne pobudzenie organizmu. Proponujemy także różnego rodzaju herbatyczarne, zielone, owocowe, białe, rooibos czy ziołowe.

Zestaw testowy

Na podstawie profilu smakowego ziaren można dosyć łatwo ocenić, czy trafią one w nasze indywidualne gusta. Jeśli jednak ta metoda nie sprawdziła się w Twoim przypadku, spróbuj poznać swoje preferencje, zamawiając zestaw testowy. Otrzymasz wtedy 5 różnych rodzajów ziaren w opakowaniach 100-gramowych, co da Ci okazję do sprawdzenia, która z naszych kaw najbardziej Ci smakuje. Później możesz zamówić swoją ulubioną kawę z regularną dostawą do domu w ramach kawowego abonamentu. Możesz zdecydować się także na subskrypcję kawy miesiąca i co 4 tygodnie odkrywać z nami smak nowych ziaren. W ramach zestawów testowych oferujemy także napoje roślinne. Jeśli jeszcze nie próbowałeś kawy z takim dodatkiem, możesz zamówić zestaw różnych smaków i sprawdzić, który będzie Twoim ulubionym.

Czy można stwierdzić jednoznacznie, że dana kawa speciality jest lepsza od innych? Niekoniecznie. Najlepszą kawą dla Ciebie będzie ta, która najbardziej Ci smakuje - jest to w dużym stopniu subiektywna kwestia. Ziarna speciality charakteryzują się złożonym smakiem, dlatego każdy może tę samą kawę odebrać nieco inaczej. Warto zatem próbować i odkrywać nowe smaki i aromaty - dzięki temu będziesz w stanie najlepiej określić swoje kawowe preferencje.

Back to blog

Leave a comment

Please note, comments need to be approved before they are published.