Polska palarnia kawy

Polska palarnia kawy na ratunek Ziemi – jedynej planety, na której występuje kawa

Nasza polska palarnia kawy JAVA Coffee Roasters od lat stara się wprowadzać do swojej codziennej pracy nowe inicjatywy, które mają pozytywny wpływ na kondycję naszej planety. To, co dzieje się z naszą Ziemią i środowiskiem naturalnym, nie jest nam obojętne. Dodatkowo, wszelkie zmiany zachodzące w klimacie ziemskim odbijają się wyraźnie na kawowcach, które tak kochamy i których dobrobyt znajduje się w centrum naszej uwagi - w końcu to właśnie z kawą pracujemy na co dzień. A jeśli chcemy zrobić nawet więcej? Czy poza troską o klimat i środowisko możemy zrobić coś jeszcze? Bywa, że tak. Przykładem takiego działania może być choćby nasza współpraca z organizacją Eden Reforestation Projects, która zajmuje się zalesianiem naszej planety, zatrudniając przy tym mieszkańców terenów wylesionych w przeszłości.

Spis treści:
Charakterystyka organizacji
Działania
Na czym polega współpraca?
Stan zalesienia terenów
Statystyki

Czym charakteryzuje się organizacja, z którą współpracuje nasza polska palarnia kawy?

Nasza polska palarnia kawy współpracuje z Eden Reforestation Projects  - pozarządową organizacją non-profit działającą w krajach rozwijających się, w celu odbudowy zniszczonego środowiska naturalnego i ponownego zalesiania terenów, które na przestrzeni lat zostały poddane drastycznej wycince drzew. Pracując bezpośrednio ze społecznościami zamieszkującymi wylesione tereny i zapewniając im pracę, aktywizuje mieszkańców borykających się z trudnymi warunkami życia, przez co wpływa na poprawę ich sytuacji bytowej. Eden Reforestation Projects zatrudnia tysiące osób, zapewniając im godne warunki pracy, niezbędne do niej narzędzia oraz edukację. Średnio w ciągu każdego miesiąca, dzięki staraniom Eden Reforestation i partnerów organizacji, zasadzonych zostaje aż 15 milionów drzew! Jest to wynik, który zdecydowanie robi wrażenie. Jako JAVA Coffee Roasters jesteśmy dumni mogąc być częścią tego projektu.

Działania organizacji

W swoich działaniach Eden Reforestation Projects skupia się na tym, by sadzić rodzime dla danego klimatu drzewa i tym samym zmaksymalizować szansę na przyjęcie się nowych lasów. Swoje lasy projektują także z zachowaniem zasad agroleśnictwa, co oznacza, że gatunki wprowadzane do ekosystemu na jednym terenie dobierane są w taki sposób, by nie wypływać na siebie negatywnie, a wręcz się uzupełniać. Tereny agroleśne komponowane są na podobieństwo warstw spotykanych w lesie, gdzie rośliny współżyją ze sobą w harmonii, nie konkurują ze sobą, a nawet przynoszą korzyści sąsiednim organizmom (nie muszą walczyć o dostęp do słońca czy składniki mineralne zawarte w glebie, tworzą odpowiednio ściółkę, darń, zapobiegają erozji gleby i utrzymują jej wilgotność na odpowiednim poziomie). Jest to najbardziej efektywny system zalesiania terenów, pozwalający najlepiej wykorzystać dostępny do nasadzeń areał.

Współpraca JAVA Coffee Roasters i Eden Reforestation Project

Na czym polega współpraca naszej polskiej palarni kawy z Eden Reforestation Project?

Jako polska palarnia kawy JAVA Coffee Roasters jesteśmy partnerem organizacji Eden Reforestation Project od marca 2021 r. Na czym właściwie polega nasza współpraca? Zasady są proste - każdy kilogram kawy zakupiony w naszym sklepie internetowym, przekłada się na to, że w Kenii zostaje zasadzone jedno drzewo. Wybór obszaru, do zalesiania którego postanowiliśmy się bezpośrednio przyczynić, nie jest przypadkowy - kawy z Kenii regularnie goszczą w naszej ofercie, bo ziarna z tego kraju uwielbiamy zarówno my, jak i miłośnicy kawy, robiący zakupy w naszym sklepie. Nie mogliśmy nie wziąć tego pod uwagę!

Stan zalesienia terenów

Co 6 miesięcy Eden Reforestation Project dzieli się ze swoimi partnerami zaktualizowanym stanem zalesienia terenów, na których prowadzone są działania odbudowy ekosystemu leśnego. Ostatnia taka aktualizacja miała miejsce w lipcu bieżącego roku, czyli niewiele ponad dwa lata od rozpoczęcia naszej współpracy. Wynika z niej, że do 28.07.2023 r., dzięki naszemu zaangażowaniu, zasadzonych zostało już ponad 13 tysięcy drzew!

Statystyki

Teraz trochę matematyki, żeby uświadomić sobie, że to, o czym opowiadamy to nie tylko puste słowa i działanie na pokaz - o nie, nie, daleko nam do tego! To, co robimy, to realna troska o środowisko naturalne, te działania mają faktycznie ogromny wpływ na kondycję naszej planety. Wystarczy chwila gimnastyki mózgu i mamy wszystko czarno na białym: zakładając, że pojedyncze drzewo w ciągu swojego życia jest w stanie pochłonąć aż 21 kg dwutlenku węgla, a my, przez jedynie 2 lata współpracy, takich drzew posadziliśmy już ponad 13 tysięcy, dochodzimy do wniosku, że przyczyniliśmy się do redukcji CO2 w atmosferze ziemskiej aż o 273 tys. kg! I ta liczba wciąż będzie rosnąć, bo nie zamierzamy przestawać! Trzeba przyznać, że zaczyna to robić wrażenie. Współpraca z Eden Reforestation Project jest dla nas niezwykle ważna, planujemy jej ciągły rozwój i kooperację przez kolejnych wiele, wiele lat. Każde Twoje zakupy sprawiają, że jest to możliwe. Wszystkie nasze małe decyzje dnia codziennego, przekładają się na to w jakim świecie żyjemy. Dziękujemy, że decydujesz się dbać o naszą planetę wspólnie z nami. Razem możemy więcej. By dowiedzieć się więcej o Eden Reforestation Project, odwiedź ich stronę internetową: https://www.edenprojects.org.

Nasza polska palarnia kawy JAVA Coffee współpracuje z Eden Reforestation Projects
Back to blog

Leave a comment

Please note, comments need to be approved before they are published.