Kawa bezkofeinowa typu speciality

Kawa bezkofeinowa typu speciality

Kawa bezkofeinowa typu speciality to doskonała alternatywa dla osób, które nie mogą pić klasycznej kawy zawierającej kofeinę oraz dla tych, którzy powinni ją ograniczać. Mowa tu między innymi o kobietach w ciąży i karmiących, o osobach walczących z bezsennością, chorych na refluks oraz o osobach ze schorzeniami nerek lub serca. Czym kawa pozbawiona kofeiny różni się od tej tradycyjnej?

Spis treści:
Jak powstaje decaf?
Na czym polega dekofeinizacja?
Jak smakuje?
Oferta JAVA Coffee
Dla kogo ten produkt będzie odpowiedni?

Jak powstaje kawa bezkofeinowa typu speciality?

Kawa bezkofeinowa typu speciality jest wciąż kawą wysokiej jakości zaliczaną do segmentu premium, jednak jej zawartość kofeiny jest znacznie obniżona w stosunku do regularnej kawy. Proces usuwania kofeiny, czyli substancji o działaniu pobudzającym, która naturalnie występuje w kawie, może przebiegać na różne sposoby: z użyciem dwutlenku węgla, z użyciem wody i ekstraktu z zielonej kawy lub też przy zastosowaniu metody dekofeinizacji Sugarcane E.A. Wszystkie z tych sposobów są w pełni naturalne, zatem nie powodują żadnych szkodliwych zmian w starannie wyselekcjonowanych ziarnach kawowca. Ich zadaniem jest jedynie usunąć z nich tyle kofeiny, aby w kubku naparu znalazło się jej finalnie ok 2-3 mg (dla porównania: w filiżance espresso znajduje się ok 200 mg kofeiny). W JAVA Coffee pozbawiamy naszą kawę kofeiny, wykorzystując proces Sugarcane E.A. Poniżej opowiadamy na czym on polega, ale jeśli masz jakieś pytania, skontaktuj się z nami.

Na czym polega dekofeinizacja?

Metoda dekofeinizacji ziaren kawy, której poddawana jest nasza kawa bezkofeinowa Colombia Cauca określana jest mianem procesu Sugarcane E.A. Polega on na tym, że w pierwszej kolejności - po wybraniu odpowiedniej jakości ziaren - owoce kawowca poddawane są działaniu pary wodnej, która otwiera pory na ich powierzchni, co daje możliwość uwolnienia kofeiny. Następnie ziarna są umieszczane w wodzie z octanem etylu (E.A) - jest to związek organiczny. Substancja ta łączy się z kofeiną, umożliwiając jej dokładniejszą ekstrakcję. Na koniec ziarna ponownie poddawane są działaniu pary wodnej, tym razem w celu usunięcia pozostałości octanu etylu. Dalszy proces obróbki wygląda tak samo, jak w przypadku innych kaw. Jest to suszenie, polerowanie i wreszcie wypalanie w piecu - maksymalnie 7 dni przed wysyłką do klienta.

Kawa bezkofeinowa

Jak smakuje kawa bezkofeinowa typu speciality?

Kawa bezkofeinowa typu speciality jest łagodniejsza w smaku niż klasyczna kawa. Należy pamiętać, że po usunięciu kofeiny, napar nie ma już właściwości pobudzających umysł, dodających energii czy przyspieszających trawienie. Zamiast tego jest bogatszy w minerały i stanowi doskonałe źródło przeciwutleniaczy, dlatego nadal oddziałuje korzystnie na organizm tych osób, które z różnych względów nie mogą pić kawy z kofeiną. Decaf, bo tak nazywamy kawę po procesie dekofeinizacji, nie różni się jednak znacząco od zwykłej kawy, jeśli chodzi o jej smak czy aromat. Wiele zależy od tego, z jaką kawą mamy do czynienia, ponieważ na profil sensoryczny ziaren wpływają różne czynniki. Jak to wygląda w przypadku naszej kawy w wariancie decaf?

Decaf w JAVA Coffee

W sklepie internetowym JAVA Coffee naszego decafa możesz otrzymać w dwóch wariantach: w jasnym wypale specjalnie do parzenia metodami alternatywnymi (Chemex, drip, aeropress) oraz wypalonego ciemniej z przeznaczeniem do ekspresów ciśnieniowych i kawiarek. Oba wypały to ziarna arabiki Speciality odmiany Castillo, pochodzącej z regionu Cauca w Kolumbii. Owoce pozyskujemy od kilku różnych małych plantatorów, którzy uprawiają kawowce na wysokości 1600-1820 m n.p.m. Nasza bezkofeinowa Kolumbia charakteryzuje się przyjemnym i złożonym kwiatowo-owocowym profilem sensorycznym, w którym wyczujesz granat i truskawkę oraz subtelny aromat jaśminu. W naszej ofercie głównie znajdziesz tradycyjną kawę z segmentu speciality, ale nie tylko. Proponujemy także szereg akcesoriów do parzenia, m.in. młynki, filtry czy kawiarki, oraz dodatki do naparównapoje roślinne lub syropy Bacanha. Ponadto nasza oferta jest bogata w różnego rodzaju herbaty, czekolady, chai, koncentrat z Cascary, a nawet zdrowe shoty zawierające imbir, cytrynę lub kurkumę.

Dla kogo kawa bez kofeiny?

Kawę pozbawioną kofeiny można wybrać ze względów zdrowotnych, ale również wtedy, kiedy bardzo lubimy spożywać ten napój wielokrotnie w ciągu dnia. Nie zaleca się przekraczania spożycia około 400 mg kofeiny dziennie, dlatego osoby, które lubią pić dużo kawy, mogą sięgnąć po wersję dekofeinizowaną. Osoby, które źle reagują na klasyczną kawę, na przykład czują się po niej rozdrażnione i mają problemy ze snem, również powinny wypróbować wariant bez kofeiny. Jest on zalecana także chorym na refluks, ponieważ kofeina ma bezpośredni wpływ na przyczynę występowania objawów tego schorzenia. Jak zostało wspomniane, kawę w formie dekofeinizowanej mogą pić również kobiety ciężarne i karmiące piersią bez obaw, że zaszkodzi ona dziecku. Z oczywistych względów decaf będzie lepszy także dla osób z nadciśnieniem, chorobami serca czy z problemami natury psychicznej, na przykład z zaburzeniami lękowymi. Po produkt tego typu można sięgać też równolegle z kawą tradycyjną, aby nie musieć odmawiać sobie tej przyjemności ze względu na późną porę dnia czy nadmiar wypitych filiżanek. W JAVA Coffee możesz zamówić swoją ulubioną kawę, korzystając z opcji subskrypcji kawowej. Dzięki temu, co miesiąc będziesz dostawać wybrany produkt bez konieczności składania kolejnego zamówienia.

Kawa, która nie zawiera kofeiny nie jest jednocześnie pozbawiona swoich atrybutów smakowych i aromatycznych. Jeśli chcesz spróbować ziaren jakości speciality, ale z różnych względów nie możesz wybrać dla siebie klasycznej kawy, postaw na nasz decaf w dwóch opcjach do wyboru: espresso lub filtr.

Back to blog

Leave a comment

Please note, comments need to be approved before they are published.