Najlepsza kawa do ekspresu

Najlepsza kawa do ekspresu

Najlepsza kawa do ekspresu musi spełniać szereg istotnych kryteriów, dotyczących jej pochodzenia, procesu palenia czy nawet sposobu mielenia ziaren. W ekspresie można parzyć zarówno kawę świeżo mieloną, jak i tę zakupioną w formie odpowiednio zmielonych już ziaren. Wpływ na jej smak będzie miało przede wszystkim pochodzenie kawy, jej gatunek i stopień palenia.

Spis treści:
Czy produkt różni się w zależności od metod parzenia?
Jakich ziaren użyć?
Jak wybrać produkt do parzenia ciśnieniowego?
Gatunek
Świeżość ziaren

Czy najlepsza kawa do ekspresu ciśnieniowego różni się od kawy do ekspresu przelewowego?

Wybór najlepszej kawy do konkretnego typu ekspresu, wymaga zrozumienia unikalnych charakterystyk dwóch popularnych metod parzenia: ciśnieniowej i przelewowej. Odpowiednie dopasowanie wypału i stopnia zmielenia ziarna do konkretnego używanego sprzętu, jest kluczowe dla uzyskania optymalnego smaku i aromatu napoju. Ekspresy ciśnieniowe, w tym automatyczne, kolbowe i kapsułkowe, parzą kawę pod wysokim ciśnieniem, skutecznie ekstrahując ukryte w ziarnach smaki i aromaty w krótkim czasie. Ta metoda sprawia, że kawa charakteryzuje się zdecydowanie większą intensywnością smaku, jest to “mocna” kawa w odczuciu większości osób. Tak naprawdę jednak ta “moc” ma odbicie tylko i wyłącznie w smaku naparu, ponieważ z racji bardzo krótkiego czasu ekstrakcji, kawa z ekspresu ciśnieniowego zawiera bardzo niewielkie ilości kofeiny. Dla takich urządzeń najlepsze są ziarna średnio i ciemno palone, które oferują zrównoważony profil smakowy, akcentując zarówno słodkie, jak i kwasowe nuty sensoryczne. Ekspresy przelewowe natomiast działają poprzez powolne przesączanie gorącej wody przez zmieloną kawę, co pozwala na dokładniejsze wydobycie smaku i kofeiny z ziaren. W tej metodzie ważny jest wybór ziaren o jasnym profilu palenia, które najlepiej eksponują ukryte w nich smaki i aromaty właśnie przy dłuższym procesie ekstrakcji, zapewniając głębię i intensywność smaku oraz zdecydowanie wyższą zawartość kofeiny.

Jakich ziaren użyć?

Kiedy mówimy o najlepszych ziarnach do ekspresu, często mamy na myśli parzenie kawy pod ciśnieniem. Niezależnie od tego, czy posiadasz ekspres kolbowy, czy automatyczny, najkorzystniej będzie parzyć w nim kawę ciemno paloną i drobno zmieloną. Dzięki temu napar będzie intensywny, wyrazisty w smaku i aromacie. Do kawy parzonej w ekspresie przelewowym wybieraj natomiast ziarna jasno palone, mielone nieco grubiej z uwagi na fakt, że płyn musi swobodnie przepływać przez filtr – zbyt drobno zmielone ziarna będą go zapychać.

Jak wybrać najlepszą kawę ziarnistą 100% Arabicę do ekspresu kolbowego i automatycznego?

Najlepsza kawa zarówno do ekspresu kolbowego, jak i automatycznego, to kawa ziarnista 100% Arabica, zmielona tuż przed parzeniem. Nie oznacza to jednak, że w przypadku braku możliwości samodzielnego zmielenia ziaren w domu jesteś skazany na picie naparu gorszej jakości. Zakup już zmielonej kawy ma także swoje zalety. Profesjonalnie zmielona kawa jest wtedy odpowiednio dostosowana do zaplanowanej metody parzenia. W JAVA Coffee możesz wybrać jeden z pięciu stopni zmielenia, dopasowany do Twoich potrzeb. Nie musisz kupować ekspresu z młynkiem lub osobnego urządzenia, aby cieszyć się aromatycznym napojem. Naszą kawę mielimy tuż przed wysyłką, a po zmieleniu pakujemy w odpowiednio przystosowane do jej przechowywania paczki, by cieszyła swoim aromatem jak najdłużej. Sama postać kawy do ekspresu nie jest jednak jedynym, co decyduje o jej smaku i aromacie. Jak wspominaliśmy, kluczowe jest także jej odpowiednie palenie. Do metod ciśnieniowych, które polegają na błyskawicznym parzeniu ziaren, stosuje się kawy ciemno palone, gdyż te palone jasno nie zdążyłyby oddać w tym procesie swojego smaku i aromatu, w efekcie czego espresso byłoby zwyczajnie zbyt „słabe”, a nie charakterystycznie intensywne. Warto wspomnieć również, że im ciemniejsze jest palenie, tym więcej czekoladowych nut oraz goryczki można wyczuć w naparze. Jeśli więc preferujesz kawę delikatniejszą, bardziej owocową, być może warto byłoby rozważyć zamianę tej metody parzenia na inną, na przykład drip. Co jeszcze jest istotne przy wyborze kawy dobrej jakości?

Gatunek kawy

W naszym asortymencie znajdziesz kawę o różnych profilach sensorycznych, o różnym przeznaczeniu i różnych stopniach wypalenia. Posiadamy ziarna z takich krajów, jak Etiopia, Brazylia, Gwatemala, Kostaryka czy Kolumbia. Każdy produkt dostępny w naszym sklepie to wyłącznie ziarna gatunku Arabica. Dlaczego? Na tę chwilę kawy jakości speciality (najlepiej spełniające wysokie kryteria oceny kawowych ekspertów) to tylko i wyłącznie ziarna bardziej szlachetnej wśród gatunków kaw, czyli Arabiki, docenianej za złożony i delikatny smak. Jej największa konkurentka, czyli Robusta, znana jest natomiast z bardziej gorzkiego smaku, a jednocześnie z wyższej zawartości kofeiny. Stąd część osób decyduje się na zakup tak zwanych blendów, czyli mieszanek tych dwóch gatunków, które są zrównoważone pod względem walorów smakowych i mocy.

Świeżość

Jeśli chcesz parzyć najlepszą kawę w swoim ekspresie ciśnieniowym, zamów ziarna lub kawę zmieloną prosto z palarni. To gwarancja sprawdzonego pochodzenia i świeżości produktu. Nasze kawy są wypalane najpóźniej 7 dni przed wysyłką. Możesz wypróbować je w ramach zestawu testowego, a po wyborze najlepszego wariantu zdecydować się na jedną z opcji naszej kawowej subskrypcji, czyli kawę z regularną dostawą do domu.

Najlepszej jakości kawa do parzenia w ekspresie to z pewnością kawa jakości speciality, świeżo palona. W naszej ofercie znajdziesz cały przekrój ziaren wypalonych pod espresso - od tych wypalanych w stopniu średnim, które oferują zrównoważoną kwasowość i bogactwo nut sensorycznych, po ciemne specjalnie dla miłośników włoskich klimatów. Jeśli nie masz jak zmielić kawy samodzielnie przed zaparzeniem, wybierz opcję już drobno zmieloną, którą polecamy specjalnie pod espresso.

Back to blog

Leave a comment

Please note, comments need to be approved before they are published.